Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Погрижи се за себе си, преди да се погрижиш за другите

Погрижи се за себе си, преди да се погрижиш за другите

от 26 май 2022г., обновено на 27 юни 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Погрижи се за себе си, преди да се погрижиш за другите - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Макар и погрешно, е широко прието схващането, че мъченичеството е форма на героизъм и трябва да се възхвалява. Претоварените ни графици и вечното бързане са в основата на вярването, че най-добрият начин да се погрижим за близките и приятелите си е като поставим техните нужди пред своите.

Един от уроците, на който ни научи пандемията, е че животът на бързи обороти може да се поддържа само в краткосрочен план. Много здравни експерти вярваха, че насочването на медийното внимание към битката с коронавируса ще извади наяве проблемите в системата. Вместо това напрежението върху персонала нарасна, което принуди част от него да се откаже от любимата професия.

Състраданието, което изтощава

Според експерти разочарованието и изтощението се дължат на така наречената „умора вследствие на състрадание“. Последствията от безбройните часове на работното място върху физическото, менталното и емоционалното здраве на човека са известни на всекиго. Дали обаче умората, която изпитваме, когато мислим и се тревожим най-вече за другите, също е резултат от претоварване в работата или настъпва, след като дълго време сме държали сърцата си под ключ и сме пренебрегвали чуждите нужди?

Състраданието и грижата в техните най-чисти форми са възможни само ако наистина отворим сърцата си. А колкото повече даваме, толкова по-добре се чувстваме. Свързването с другите хора ни прави щастливи. Ако е така, то всеки път, когато сме с близък човек, би трябвало да се чувстваме презаредени взаимно, а не изтощени.

Може би ще бъде от полза да разгледаме причините, поради които обгрижването на любимите ни хора може да ни навреди повече, отколкото да ни помогне. Вероятно ставаме „свръхгрижовни“, когато се фокусираме прекалено много върху крайната цел, а не върху пътя, който извървяваме. Защото грижата е като споделено пътуване, в което е важно какво се случва междувременно, а не каква е крайната дестинация.

протегната ръка на син фон

Грижейки се за другите, ние се учим да изпитваме емпатия и да предлагаме помощ

Чрез ментализацията ние се научаваме да разбираме чуждото страдание въз основа на своята собствена интерпретация. Съчувствието от друга страна ни помага да разпознаем емоциите на другия, като се базираме на личната си емоционална интерпретация. Например, ако сме загубили наш близък, ние знаем как се чувства човек, който в момента преживява същото. Емпатията представлява способността да се поставяме на мястото на другия, да изпитваме неговите чувства. Феноменът е известен като резонанс. Емпатия например проявява бебе, което започва да плаче, след като вижда, че и майка му плаче. Състраданието е различно. То означава да разбираме и да съчувстваме на човека отсреща, без обаче да спираме да мислим и за себе си. Проявяваме състрадание, когато искаме да раздаваме любов отвъд себе си. Любов, която е неизчерпаема.

Всички качества и умения, изброени по-горе, са полезни. Някои от тях обаче наистина могат да ни изтощят, ако се оплетем в негативни емоции и прекалим с ментализацията, без да сме се свързали с източника на състрадание вътре в нас. Когато се дистанцираме и откъснем от споделената си човечност и не отделим нужното време, за да намерим път към сърцата си и към сърцата на страдащите ни близки, действията ни се ръководят единствено от измеримите последици и времето, което ни притиска. Функционираме така, както уред без източник на захранване. Представяте ли си да чистите с прахосмукачка на батерии, без да я зареждате през целия ден? Изтощително, нали? Не става въпрос за изтощение от състрадание към другите, а от претоварване и липса на грижа към самия себе си. Метафорично казано, състраданието е изключено от зарядната си станция.

Алтернативата е да изберем и приложим подход, при който да се вслушваме най-вече в сърцето си. Той ще ни позволи да валидираме както своите собствени чувства, така и тези на хората около нас, без да прекъсваме връзката помежду си. Когато се осмелим да проявим загриженост с цялото си същество и се вслушаме в посланията, които ни изпращат петте ни сетива, ще създадем „резониращо поле“. Така другият човек ще усети, че изпитваме загриженост, а това усещане има лечебен ефект не само върху него, но и върху нас самите. То ни дава сили и възстановява енергията ни.

>>> Методът за самоосъзнатост R.A.I.N. и как ни помага да продължим да обичаме себе си

Как да проявяваме грижа, като се вслушваме в сърцето си?

Петте най-изтощителни състояния на осъзнатост, които биха могли да ни откъснат от източника на състрадание, са:

1. Бъдещи желания

Желания, продиктувани от резултата, който искаме да постигнем, като например да излекуваме рана, да сложим край на болка, да израснем в кариерата или да получим конкретна награда, могат да ни отклонят от правилния път и да ни разсеят. Да живеем с мисълта „Ще бъда щастлив, когато…“ ни отдалечава от възможността да изпитваме състрадание към себе си и към околните.

2. Неохота вследствие на минали преживявания

Когато изпитваме неодобрение, не харесваме, осъждаме или отхвърляме нещо, всъщност ние затвърждаваме отказа си да приемем случващото се в момента. „Ще спра да страдам, когато…“ означава, че вдъхваме живот на миналото и влагаме цялата си енергия в съживяването на отминали събития, вместо да гледаме към бъдещето.

3. Безразличие и липса на ангажираност

Двете състояние се характеризират с липсата на чувства, която унищожава връзката ни с извора на състрадание в нашите сърца. „Ще проявя грижа в случай, че…“ означава, че състраданието ни е условно, а не спонтанно, произтичащо от сърцето.

4. Безпокойство

Всеки от нас е попадал сигурно в капана на своето съзнание. Дългото време, прекарано в ровене в телефона, или загубата на търпение при среща с родителите са все доказателства, че искаме да сме някъде другаде. Това наше желание ни разсейва и краде от енергията ни.

млада жена успокоява дружга жена

5. Скептицизъм, цинизъм и съмнение

Мисълта, че ще се доверим само при определени условия, означава, че сме заглушили гласа на сърцето и сме оставили семето на съмнението да поникне в нас. Така издигаме стена на съпротивление, която не позволява на състраданието, което извира от сърцето, да ръководи действията ни.

Присъствие – тук и сега

Има един универсален „лек“ за всичко тези пречки срещу (само)състраданието – присъствие, тук и сега. Когато сме напълно осъзнати и се вслушваме в сърцето си, можем да си погрижим за себе си и за своите близки и да останем свързани с тях.

Ако усетим, че сме на ръба на силите си или че не сме свързани, е добре да отделим минута, в която да приемем чувствата си. Не бихме могли да променим каквото и да било, ако първо не съберем смелост да го приемем. Когато разберем какво изпитваме, можем да опитаме да извлечем поуката от преживяното. Завръщайки се в настоящето, ще се почувстваме заредени с повече енергия и способни да прояви състрадание, защото сърцето ни ще прелива от любов.

Много мисловни школи дават препоръки как да се свържем с почти неизчерпаем източник на енергия. Вариантите са най-различни: техники за дишане, движение, стречинг, смехотерапия или да не правим нищо. В основата на всички тях е идеята, че човекът първо трябва да се свърже със самия себе си, да постигне високо ниво на самоосъзнатост и едва тогава да предприема действия. 

Източник:

Over-caring? How to Stop Depleting Yourself: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/heart-healthcare/202205/over-caring-how-stop-depleting-yourself

Още по темата:
  • Изцелението на другите не е наша работа, тяхна е Изцелението на другите не е наша работа, тяхна е
  • Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
  • Какво е емпатия и защо е важна тя Какво е емпатия и защо е важна тя
  • Хуманистичната психология на Карл Роджърс Хуманистичната психология на Карл Роджърс
5.0/5 1 оценка

Коментари към Погрижи се за себе си, преди да се погрижиш за другите

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Погрижи се за себе си, преди да се погрижиш за другите
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 21:29
    Коментирайте "Погрижи се за себе си, преди да се погрижиш за другите"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Изцелението на другите не е наша работа, тяхна е
  • Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
  • Какво е емпатия и защо е важна тя
  • Хуманистичната психология на Карл Роджърс
  • Какво представлява патологичната емпатия
  • Емпатията - начин да усещаме околните
  • Огледални неврони и емпатия: Чудото на свързващите механизми
  • Ефекти от добротата върху мозъка
  • Какво представлява клиент-центрираната терапия
  • Емоционално заразяване – преживяването на чуждите емоции може да навреди на възрастните хора
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 9 часа и 33 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 33 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 45 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 7 дни, 59 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 15 часа и 47 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 15 часа и 47 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 8 дни, 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Физиология на прозяването Физиология на прозяването

Физиология на прозяването

от 10 май 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival