По-често ли се развеждат децата на разведени родители
Според експертите при децата на разведени родители съществува леко завишен риск от развод в зряла възраст, но повечето все пак успяват да изградят пълноценни отношения с брачния си партньор. Ако от малки развият умения за справяне и висока устойчивост, вероятността от развод е минимална, смятат психолозите.
Може би хората вярват, че децата на разведени родители ще последват техния модел на поведение, тъй като не познават други начини за справяне с понякога сложните семейни взаимоотношения.
За щастие, резултатите от проведените изследвания сочат, че схващането е до голяма степен погрешно и рискът от развод всъщност е незначително по-висок, отколкото при останалите. Причините за раздяла между брачните партньори могат да бъдат най-различни: социално-икономически статус, неравенство между партньорите, конфликти, възраст, на която е сключен бракът, образование и доходи.
При наличието на толкова фактори би било лекомислено да се заключи, че разводът между родителите означа развод за техните деца. Много често те успяват да запазят семействата си, докато хората, израснали в здрава семейна среда, се развеждат.
Какво означава „леко завишен риск“?
Децата, чиито родители се развеждат, често са ставали свидетели на множество конфликти и са били подложени на силен стрес (финансов, емоционален и психологически). Те израстват в нездравословен семеен модел и не се научават на важни комуникационни умения. Част от тях може да са нискообразовани поради финансови затруднения у дома или да не разполагат с положителни и здравословни ролеви модели на стабилни взаимоотношения. Възможно е, години по-късно, да не могат да се доверят на партньора си или да имат затруднения в привързването.
Някои проучвания разкриват, че генетичните фактори и факторите, свързани със заобикалящата среда (стил на родителство, ниво на конфликти преди и след развода и т.н.), също играят роля при предаването на модела от поколение на поколение. Не по-малко важни са социалният, културният и религиозният аспект в детството.
>>> Развод - как да съобщим на децата
Има деца, които се поучават от грешките на родителите си и полагат усилия, за да изградят стабилна брачна връзка. Те са добре запознати с предизвикателствата на семейния живот и е възможно съзнателно да изберат различен път от този на своите родители. Конфликтите, на които са ставали свидетели в ранна възраст, понякога се превръщат в ценен урок как да се справят със собствените си лични проблеми.
Какво можете да направите, ако сте разведени, но искате децата ви да имат стабилен брак?
Въпреки малко по-високия риск за вашите деца, има начини да го минимизирате. Да бъдете родители след раздяла с партньора не е никак лесно, но, ако заедно с вашата бивша половинка обедините усилията си в името на тяхното щастие, със сигурност ще им помогнете да градят здрави връзки.
- Научете ги как да комуникират с другите. Емпатията, емоционалната интелигентност и способността за разрешаване на проблеми и конфликти са в основата на успешния брак.
- Осигурете им възможност да наблюдават положителни ролеви модели – срещайте се с приятели и роднини, които общуват пълноценно и се разбират добре помежду си.
- Помогнете им да развият силна устойчивост и да се научат да се справят с трудностите по здравословен за тях начин. Обяснете им какво означава психично здраве, как да се грижат за него и как да управляват ефективно стреса и силните емоции.
- Разговаряйте с малчуганите за развода, като избягвате да ги настройвате срещу другия родител. Информирайте ги за трудностите и последиците, които раздялата носи след себе си. Кажете им колко важни са ангажираността, взаимната подкрепа и споделените ценности в отношенията с партньора. Заедно бихте могли да промените представата им за развода, така че да не се срамуват или да се чувстват сочени с пръст от обществото.
- Не забравяйте, че децата ви се нуждаят от родители, които си помагат и сътрудничат. За тяхно добро е.
- Положете усилия да осигурите известна стабилност в живота на децата си. Доброто образование и финансовата сигурност ще ги предпазят от някои ситуации, които увеличават стреса във всяко семейство.
- Ако смятате, че детето ви не може да приеме мисълта за развода и се чувства нещастно, би било добре да потърсите терапевт.
- В случай, че децата ви са в тийнейджърска възраст, им обяснете колко важно е да се информират за различните аспекти от взаимоотношенията с партньор. Ако са по-големи и планират сватба, можете да им предложите да посетят предбрачен консултант. Някои изследвания сочат, че този вид консултации понижават риска от развод, защото формират в тях реалистични очаквания и им показват как да се справят с трудностите в брака.
Are Your Children More Likely to Divorce If You Divorce?: https://www.psychologytoday.com/us/blog/a-better-divorce/202306/are-your-children-more-likely-to-divorce-if-you-divorce
- 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
- Ролята на "вътрешното дете" в живота ни и какво можем да научим от него
- EMDR терапия (десенситизация и повторна обработка на информацията) – същност и ефективност при справяне със стреса от преживяна травма
- Силата на психическата устойчивост на жертвата
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
- 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
- Ролята на "вътрешното дете" в живота ни и какво можем да научим от него
- EMDR терапия (десенситизация и повторна обработка на информацията) – същност и ефективност при справяне със стреса от преживяна травма
- Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията
- 5 признака, че не сте с правилния партньор
- Силата на психическата устойчивост на жертвата
- Повторното родителство като терапевтичен подход за справяне с детската травма
- 9 съвета за по-добро съвместното попечителство след развода
- Положителните промени в живота ни след преживяна травма
Коментари към По-често ли се развеждат децата на разведени родители