Психичното благополучие крие тайни, които пряко ни касаят
Кога последно се усетихте щастливи? Не питам кога последно сте се смели на добър виц или сте изпитали доволство от нова покупка, а търся мига, в който се почувствали онова особено усещане, за което човек трудно намира дефиниция….
Чакайте! Щом не можем да определим какво е щастието, въобще можем ли да го достигнем? И да го достигнем – ще знаем ли, че е то?
Повечето хора могат да изброят – здраве, образование, семейство. Но само това ли е наистина щастието? Няма ли нещо повече?
Как учените дефинират щатието
Щастието е термин, който придобива огромно значение при възхода на позитивната психология. Това е обяснимо с факта, че психолозите нерядко залитат да се занимават основно с негативните страни на човешката психика и в миналото са неглижирали някои от позитивните й характеристики.
Съществува емоцията щастие, която хората усещат, докато се чувстват добре. Но тъй като тя е кратка и не обхваща достатъчно голям период от време не може да дефинира това, което търсим. Казваме, че сме щастливи, когато наистина изпитваме други емоции като благодарност, гордост, облекчение и радост.
В психологическите среди щастието се разглежда внимателно, за да не бъде опростено само до положителна емоция, а да се отнесе и към това колко доволен се чувства човек с живота си. Психолозите наричат това "субективно (психично) благополучие". То може да включва неща като задоволство, но също и такива като представата за живота - приятен и добър.
Усложнението при разширената дефиниция на щастието е, че някой може да се чувства щастлив, но да не покрива дефиницията. Психолозите го обясняват с това, че може да чувствате положителни емоции, но да не се задоволявате с живота си до момента. Възможно е и да сте щастливи, но да не се чувствате щастливи, да оценявате постиженията в живота си, но да изпитвате тъга.
Разширяването на дефиницията дава възможност на всички да осъзнаят колко субективно е щастието всъщност. То се променя за всеки индивид. Смисълът на моя живот може да е ограничение за вас, както и обратното. Въпреки че, за да сме честни, можем да кажем, че точно мерило за щастието няма, дори в психологическите среди.
Защо е важно да сме щастливи
Не се нуждаете от учени и тестове, за да си потвърдите, че дните, в които сте щастливи, са по-добри. Тогава вероятно сте по-енергични, по-благосклонни и по-успешни в работата си. Но трябва да има и други причини, нали?
Често се твърди, че щастието подобрява имунната система. Трудно е да се определи истинността на тезата, тъй като измерването на щастието е строго субективно.
Психоневроимунологията (науката, която търси начин да обясни как субективните настроения се свързват с нервната и имунната система) често е критикувана, че не е достатъчно конкретна и строга.
Най-лесният начин да ви покажем правотата в това твърдение е доказаният факт, че стресът и самотата понижават съпротивителните сили на имунната система и може да се каже, че дните без стрес и с добра компания доста се доближават до "навлезли в субективно благополучие".
Изследванията (най-често въпросници) показват, че хората, които са щастливи, се справят по-добре с живота си. Те получават по-добра работа, харесват повече шефовете си и са по-стабилни финансово.
Възниква въпросът дали те са щастливи, защото се справят по-добре, или са успешни, защото светът възнаграждава тези, които изглеждат щастливи и приемащи?
Щастието през различни гледни точки
Може да се каже, че повечето хора в България са приели "западната визия за щастие". Проучванията на психолозите обаче показват, че не само някои култури не виждат щастието като върховна ценност (както ние), а и дори са против определени форми на щастие, които тук се насърчават.
Пример са тайванските участници в изследването, които за разлика от американците, не са посочили за цел в живота си заветното щастие. Китайците пък са декларирали, че търсят разумен баланс с нещастието в живота си.
Защо гледните точки, различни от нашата, имат значение? Всъщност те ни показват, че не е необходимо животът да е низ от пърхащи от радост мигове, за да е хубав. Не е нужно да е неизменно идеален и докато е задоволителен, има значение дали сме щастливи според себе си, а не според другите.
Генетично определено ли е щастието
Според обширните изследвания на Соня Любомирски (професор в Катедрата по психология в Калифорнийския университет и автор на "Пътят към щастието") 50% от нивото на щастие на дадено лице се определя от генетиката и 10% от събитията и обстоятелствата.
Това оставя 40% от вашето щастие на ваше разположение и под ваш контрол. Въпросът е как можете да го оползотворите максимално?
1. Научете какво всъщност ви прави щастливи
Лесно е да поддържате представа за щастието, която сте наследили от семейството и приятелите си, тя не е под въпрос. Ако счетете, че знаете какво ще ви направи щастливи, но се разминава с тази представа — отделете време и настроите себе си, така че да откриете своето удовлетворение.
Задавайте си въпроси. Какво е щастието за вас? Ако имахте свободен месец и всички нужни ви пари, какво всъщност щяхте да правите?
2. Определете своите ценности
Ако не можете да разберете какво ви прави щастливи, тогава започнете с по-лесна задача. Определете какви са вашите ценности. Познавайки добре своята ценностна система, ще можете качествено да изберете неща, съответстващи й до степен, която ще премахне разочароващите начинания от списъка със задачи.
3. Позволете си да сте тъжни и ядосани
Който не се е чувствал сломен, той не се е изправял, щастлив от постижението. Истината е, че животът е предизвикателен и в определени моменти всички се чувстваме разстроени и разочаровани. Ако се преструвате, че не сте и потискате чувствата си, това е като да хвърляте камъни в реката. Направили сте бент, отричането на емоциите е спряно и не може да се изчисти пътя за появата на положителните чувства, нуждаещи се от плавно протичане. Всеки може да се научи да изразява чувствата си по здравословен начин, дори сега това да е проблем за вас има хиляди начини да овладеете пълноценното изразяване на емоционалните си състояния.
4. Почувствайте състрадание към себе си така, както към другите
Състраданието е изкуството да приемате, но трябва да го правите през цялото време и да проявявате към себе си толкова доброта, колкото и към другите. То се оказва по-устойчив начин да се подобри самоуважението, което от своя страна има пряка връзка с по-високите нива на удовлетворение.
5. Отдавайте на внимание
Подобна практика е доказано сравнима с приема на антидепресанти за управление и справяне с депресията. Добрата новина е, че това ще ви държи в сегашния момент и ще понижи вероятността да пропуснете малките моменти на радост, подпомагащи усещането за щастие.
6. Упражнение
Физическата активност вече е идентифицирана като толкова важна за чувството за благополучие, че се препоръчва специална програма за хората, които страдат от депресия.
7. Включете други в плана
Свързването с околните облекчава самотата, която е една от водещите причини за чувството на тъга. Защо да не създадете пълноценен контакт с други хора чрез доброволческа дейност например? Това е свързано с по-голяма увереност, по-малко стрес и увеличаване на позитивните мисловни модели.
8. Благодарност
Звучи шантаво за нашите географски ширини, но благодарността работи. Изследванията показват, че тя намалява тревожността, като повишава положителните мисли и енергийните нива.
Субективното психично благополучие е цялостна концепция за щастие, която често ни убягва и пречи да достигнем пълния капацитет на личността си. Може би, ако го разберем, ще се справяме по-успешно.
Прочетете още:
harleytherapy.co.uk
- Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ГОРДОСТ И ПРЕДРАЗСЪДЪЦИ /ТВЪРДА КОРИЦА/ - ДЖЕЙН ОСТИН - ХЕРМЕС
МАЛКОТО ИМЕ НА ЩАСТИЕТО - МАРИЯ ЖЕНЕТ - ХЕРМЕС
НЕСЪГЛАСНИ ДУМИ - ДИМИТЪР БОЧЕВ - ХЕРМЕС
НЕСЪГЛАСНИ ДУМИ - КНИГА 2 - ДИМИТЪР БОЧЕВ - ХЕРМЕС
ЖИВОТ НАЗАЕМ - ЕРИХ МАРИЯ РЕМАРК - СИЕЛА
НЕКА ТИ РАЗКАЖА - ЛУКСОЗНО ИЗДАНИЕ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
- 5 убеждения на емоционално здравите хора
- Анандамид: Невротрансмитерът, който влияе върху щастието ни
- Как да хакнем хормоните на щастието: допамин, серотонин, ендорфини и окситоцин
- Хедонистична адаптация: Защо не ставаме все по-щастливи
- Брене Браун: Само ако си позволим да бъдем уязвими, можем да бъдем истински щастливи
- 30 лесни съвета как да променим живота си към по-добро
- „Какво се случва с мен“ или когато не знаете защо се чувствате зле
- Мемоарите на Уил Смит – урок за това как щастието и удовлетвореността от живота зависят от теб самия
- Клайв Стейпълс Луис за любовта, щастието и съдбата
Коментари към Психичното благополучие крие тайни, които пряко ни касаят