Работата, която насърчава психологическото благоденствие

Хората в активна възраст прекарват значителна част от живота си в работа. Като общество, ние инвестираме сериозно в кариерата си и често оформяме важна част от социална си идентичност именно благодарение на своята работа. Тя оказва значително влияние върху начина, по който се чувстваме, и има потенциала да подобри качеството на живота ни.
Всъщност, в противовес на това, в което може би вярвате, мащабно проучване сред работници в Чикаго, САЩ, е установило, че е по-вероятно да натрупаме положителен опит в работна среда, отколкото докато сме на почивка или релаксираме в компанията на приятели.
Разбира се, не всички аспекти на работата се отразяват по този начин - някои характеристики подобряват психологическото благосъстояние (например автономията, творчеството), докато други (като натоварването и стреса) имат негативно влияние върху положителните емоции например.
Автономия
Автономията се отнася до недопускането други да ни контролират. Тези, които работят за себе си, имат свободата да вземат решения и да регулират темпото и времето на работата си, съобщават за по-малко симптоми на депресия и безпокойство и по-голям положителен ефект от работата, жизненост и самоуважение. Автономността на труда подобрява психическото благосъстояние, като стимулира нашето чувство за контрол, което действа като буфер срещу стреса. Работната среда, която е прекалено стресираща и ограничаваща - например с ръководител, който следи детайлно поведението и резултатите ни, повишава риска от психични разстройства.
Прочетете още:
Творчество
За разлика от автономията, която е форма на работна среда, творчеството е индивидуално занимание. То включва оригиналност, въображение и самоизразяване. Творческата работа е сложна и предизвикателна, изискваща от хората да използват нови умения за справяне с проблемите, да отговорят на въпроси от различно естество или да завършат проект. Творчеството е по-разпространено в работните среди, които са автономни, но в крайна сметка индивидът е отговорен за ангажирането с творчески дейности. Независимо от контекста, творческата работа е психологически възнаграждаваща. Голямо национално проучване на възрастни от САЩ установи, че онези, които описват работните си дейности като творчески, съобщават за по-добро физическо здраве и по-рядко се чувстват изтощени или изморени.
Прочетете още:
Напрежение
Въпреки че определени характеристики на работата, като автономност и творчество, оказват положително влияние върху психическото благосъстояние, други имат потенциал да окажат негативно влияние върху настроението ни. Преди всичко сред негативните аспекти на работата е натоварването на работното място – то включва междуличностни конфликти между служителите, емоционални изисквания, невъзможност за баланс между работата и семейството, чувство на несигурност относно бъдещето на позицията в компанията. Натоварването включва и обратната страна на автономията - усещане за безсилие или общо чувство за отнет контрол.
Прочетете още:
Неотдавнашно проучване на изследователи от Университета в Мичиган установи, че хората, които се чувстват несигурни или притеснени от работата си, рядко имат спокоен и пълноценен сън в сравнение с тези, които изпитват по-малко стрес.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС ЦЕЛИ СИЛИКОНОВИ СТЕЛКИ ЗА КОРИГИРАНЕ НА НАПРЕЧЕН И НАДЛЪЖЕН СВОД 542
ФЪРСТ ЕЙД АПТЕЧКА ТИП ОФИС
ЗИМАТА НА НАШИТЕ ПИСМА - АНХЕЛЕС ДОНЯТЕ - ХЕРМЕС
VIKING-T ДАМСКИ ОБУВКИ SUNNY GREY 36-41 057701
VIKING-T ДАМСКИ ОБУВКИ SUNNY LILAC 36-41 057301
VIKING-T МЪЖКИ ОБУВКИ HENNY GREY 39-46 057702
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- 5 признака, че колегата ни е психопат
- Работа на мускула
- Стрес има във всички професии по целия свят
- Проф. Пилософ: Фондът за лечение на деца не е спрял да работи
- Здраве и щастие - къде се крие връзката
- Кой е по-щастливият пол?
- 10-те ключа към щастието според Дийпак Чопра
- Дирекция "Регионална служба по заетостта", град Бургас
- Идеалната ваканция трае едва три дни?
- 6 сигурни знака, че връзката ви процъфтява
Коментари към Работата, която насърчава психологическото благоденствие