Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Комуникация Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация

Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация

от 19 апр 2018г., обновено на 11 март 2021г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Психотерапевти споделят, че често чуват колко самотни и изолирани се чувстват клиентите им. Дори с човек до себе си и успели в кариерата си, много хора се чувстват болезненено самотни и изолирани. Но защо? Оказва се, че в определени случаи причината за тягостното усещане за отчуженост може да се дължи на някои вредни навици в поведението ни, освобождаването от които би допринесло за повече лекота в отношенията ни и благополучие в живота ни. Вижте кои са те:

1. Критикувате другите

Обърнете внимание колко често мълчаливо или активно съдите останалите. Много от нас са израснали с толкова много критики, независимо дали у дома, в училище или в приятелската си среда, че осъдителното поведение се е превърнало в нормално. Истината е, че критиката боли - болка, която често ни кара да се пазим и да не показваме истинските си чувства и желания. Изграждането на стена с цел да защитим крехката си същност допринася за нашата изолация.

Усещането, че сме критикувани може да предизвика отговор бий се, бягай или замръзни на място. Ние или се отдръпваме, или се откъсваме от лицето, което ни критикува. Борбата или застиването ни води до изолация и трови потенциала за интимност.

Ако бъдем по-осъзнати за моментите, в които сме критични, можем да забележим чувствата и неудовлетворените нужди, които стоят в основата на всичко това. Вместо да се нахвърляме върху партньора си с остър и болезнен коментар ("Ти си толкова недостъпен, твоята работа е по-важна от нашите взаимоотношения!"), можем да разкрием колко самотни се чувстваме - и да поемем риска да бъдем уязвими (''Чувствам се самотна без теб.'' или ''Имам нужда от прегръдка."). Когато заменяме критиките с по-нежна, по-малко отбранителна реакция, имаме по-голяма вероятност да привлечем партньора си към нас.

Критиката към другите може да е продължение на начина, по който съдим и засрамваме сами себе си. Да бъдем по-нежни със себе си може да омекоти тенденцията да критикуваме другите.

2. Засрамвате другите

Токсичните критики предизвикват токсично чувство на срам. Мнозина израстват с мисълта, че нещо не е наред с тях. Когато станем обект на критика, можем да се върнем обратно към нараненото дете - онова, което не може да прави нищо правилно. Срамът е толкова дълбоко болезнена емоция, че когато се задейства, ние откриваме начини да се дистанцираме от нея.

Брет Лион и Шийла Рубин, които водят семинарите "Healing Shame" ("Лекуване на срама"), характеризират срама като форма на травма. Нашият импулс е да го избегнем, като го потиснем - или го прехвърлим на другия, обвинявайки го и карайки го да чувства болката, която ние не искаме да чувстваме. Лион описва срама като горещ картоф. Искаме да го предадем на този, който ни е засрамил или да го прехвърлим на някой друг. Предаването е отражение на това колко болезнен е срамът и как бихме сторили почти всичко, за да не го чувстваме.

Отказът да чувстваме срам и да оперираме с него умело - може да допринесе за нашата изолация. Вместо да му обърнем внимание, когато се появи, и да бъдем нежни със себе си, ние се дистанцираме от него, защото го усещаме съкрушителен; всичко това дерегулира нашата нервна система.

Вместо да потъваме в срам и да се оставяме да бъдем погълнати от него, можем да го забележим, да му дадем пространство и да осъзнаем, че е възникнал срам, но също и да си припомним, че той не ни определя. 

3. Борбата да бъдем перфектни

Перфекционизмът често е задвижен от срам и страх. Движим се от идеята, че ако можем да бъдем съвършени в думите и действията си, тогава никой няма да има основание да ни критикува. Проблемът с перфекционизма е, че той е недостижим. Той ни отклонява от емоционалната наличност, необходима, за да се чувстваме свързани с останалите.

Колкото повече вътрешна сила използваме, толкова повече осъзнаваме, че е добре да имаме недостатъци. Ние можем да приемем и да обичаме себе си, независимо от това как хората ни възприемат. Нямаме контрол върху това как другите ни възприемат. Но имаме контрол върху това как сами виждаме себе си. Колкото повече подхождаме към себе си с уважение и достойнство, въпреки недостатъците, толкова повече можем да се разкрием за хората по естествен и ясен начин. В резултат на това има повече потенциал за реална връзка и интимност в нашия живот.

Осъзнаването, че не е нужно да бъдем съвършени, може да ни подтикне да говорим по-открито с нашия партньор или приятели. Искреното слушане може да ни помогне да се чувстваме по-малко изолирани. Предлагайки дара на неотбранителното слушане, ние отваряме врата за възникването на по-дълбоки връзки.

Можем да намерим повече смисъл и богатство в нашите взаимоотношения, ако поемем риска да бъдем по-уязвими - разкривайки нашите автентични чувства, вместо да атакуваме или засрамваме отсрещния. Ще живеем по-малко самотен живот, ако се откажем от изолиращото убеждение, че ако не можем да кажем или направим нещо перфектно, то тогава по-добре да не го правим.

Самотата, която може би чувствате, е дълбоко загнездена в нашето общество. Поемайки риска да се ангажирате с хората - независимо дали чрез усмивката, хумора или споделянето на чувства, или някоя любезна дума - правите крачка към излекуването на вашата изолация. Едновременно с това вие дарявате възможност на другите също да се чувстват по-малко самотни.

Източник:

psychologytoday.com
Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • Една наистина изненадваща причина хората постоянно да ни разочароват Една наистина изненадваща причина хората постоянно да ни разочароват
  • Когато детето ви каже: Никой не ме обича! Когато детето ви каже: Никой не ме обича!
  • Психиатърът Робърт Уолдингер: Щастието е в това да правиш неща, които обичаш, с хора, които обичаш Психиатърът Робърт Уолдингер: Щастието е в това да правиш неща, които обичаш, с хора, които обичаш
  • 7 съвета за преодоляване на самотата 7 съвета за преодоляване на самотата
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 20 мл.
33.50лв.

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 20 мл.

ТАЙНСТВЕНАТА НЕПОЗНАТА - АН БРОНТЕ
19.95лв.

ТАЙНСТВЕНАТА НЕПОЗНАТА - АН БРОНТЕ

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС

ДЕПРЕСИЯТА МЕ ОБИЧА - ВЕСЕЛИНА СЕДЛАРСКА - СИЕЛА
14.00лв.

ДЕПРЕСИЯТА МЕ ОБИЧА - ВЕСЕЛИНА СЕДЛАРСКА - СИЕЛА

ТАЙНАТА НА УСПЕХА - УИЛЯМ АТКИНСЪН
10.00лв.

ТАЙНАТА НА УСПЕХА - УИЛЯМ АТКИНСЪН

Коментари към Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 02:55
    Коментирайте "Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Комуникация
  • 7 начина за справяне с чувството за вина
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Мисловно предъвкване: Повторение на разговори в главата ми
  • Дисфункционални начини на мислене: автоматични мисли
  • 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
  • Психиатърът Робърт Уолдингер: Щастието е в това да правиш неща, които обичаш, с хора, които обичаш
  • Когато детето ви каже: Никой не ме обича!
  • Високата тревожност може да се дължи на ниската толерантност към фрустрация
  • 11 стъпки за изразяване на емоциите
  • Как да направите живота си по-лесен и да намалите стреса
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 11 часа и 6 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 55 дни, 6 часа и 11 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 14 часа и 56 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 3 часа и 47 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 10 часа и 39 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 22 дни, 17 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival