Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Емоционално приемане: Защо да се чувстваме зле е добре за нас

Емоционално приемане: Защо да се чувстваме зле е добре за нас

от 30 май 2018г., обновено на 01 окт 2021г.
Редактор: Ина Фенерова
Емоционално приемане: Защо да се чувстваме зле е добре за нас - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Една от най-често посочваните от терапевти причини за много психични проблеми и страдания е навикът да игнорираме емоциите си. Това може да изненада мнозина, защото изглежда толкова разумно да се опитваме да пренебрегваме негативните емоции. В крайна сметка, те ни карат да се чувстваме зле, припомнят ни отново и отново неприятните събития и е напълно естествено да направим всичко възможно, за да ги потиснем.

"Облекчението, което ни осигурява бягството от отрицателните емоции, обаче е краткотрайно, в дългосрочен план всичко, което потискаме, се превръща в още по-голям проблем, а животът, ако имаме късмет разбира се, се превръща в дългосрочен ангажимент.", коментира професорът по психология Noam Shpancer (Purdue University).

Избягването на отрицателни емоции ви осигурява краткосрочна печалба на цената на дългосрочната болка. Когато избягвате краткотрайния дискомфорт на негативната емоция, приличате на човек, който под стрес решава да пие, за да притъпи болката. На следващия ден тя се появява отново и той отново бяга от нея с помощта на алкохола. Облекчението обаче е за кратко, в дългосрочен план този човек ще развие значително по-голям проблем - пристрастяване, което е допълнение на нерешените проблеми, които е избягвал чрез пиене.

Има няколко причини, поради които бягството от негативните емоции е вредно

  • На първо място, плановете, мечтите и важните цели невинаги ще се случват по идеалния начин, напротив. Пътят, по който вървите към сбъдването на великия житейски план, ще ви сблъсква с трудни моменти и ситуации, а нежеланието да плащате тези „такси" за „пътуването” си през живота, може значително да навреди на вашите жизнени хоризонти. С течение на времето избягването става затвор. Постепенно ще започнете все по-осезателно да усещате необходимостта да избягвате много ситуации, хора, преживявания и места, които могат да доведат до отрицателна емоция, да я събудят и да я върнат в живота ви с пълна сила. И колкото повече избягвате, толкова по-слаби се чувствате, толкова повече уменията ви за справяне намаляват и толкова по-малко способни сте да живеете пълноценно и да се наслаждавате на живота.
  • Второ, опитите за избягване на отрицателни емоции обикновено са безполезни, но и много рисковани. Казвайки на себе си, че определена емоция е непоносима или опасна, вие постоянно ще бдите за това, което се опитвате да избегнете. Страхът от предстоящото негативно преживяване се превръща в негативно преживяване само по себе си.
  • Трето, емоционалното избягване често включва отричане на истината, което не е добра основа за здравословен живот. Това е като някой да наблюдава през прозореца как вали сняг и да казва: ”Не, това не може да е сняг, това със сигурност не е сняг”. Ясно е, че може да е сняг и е сняг. И въпреки че не харесвате снега, да отричате факта, че вали, намалява значително шансовете ви да се справите с проблемите, породени от снеговалежа.
  • Четвърто, избягването на отрицателните емоции, удължава периода на очакване, а безпокойството, което придружава очакването, е много по-вредно, отколкото реалната ситуация, която чакате със страх.

Това е така, защото когато очаквате, вашето въображение е неограничено от действителните ситуационни изисквания. Фантазията ви може да създаде катастрофални сценарии за нещо, което се притеснявате, че ще се случи, без изобщо да ви хрумне, че притесненията ви може да са напълно неоснователни.

За разлика от това, когато имате реална неприятна ситуация, умът ви се ограничава от параметрите на действителността. И това, което всъщност се случва, обикновено е по-малко грандиозно или катастрофално от нещата, които въображението ви е способно създаде. Истинските катастрофи в крайна сметка са много редки. Реалността генерира много по-малко екстремни ситуации, отколкото неограниченото въображение.

Прочетете още:

  • Как да контролираме емоциите си, така че да не ни контролират те

момиче, тъжно момиче, момиче до прозорец

Може да мислите за емоциите си като за източник на информация

Емоциите ви разказват нещо за това, което се случва с вас и около вас. Емоциите обаче не са единственият източник на информация, с който разполагате. Имате и вашите рационални мисли, съхранявани знания и опит, вашите ценности и цели. Информацията, предоставена от емоциите, трябва да бъде проверена и сверена с други източници, за да решите как да се държите в конкретната ситуация.

Независимо от емоциите си, винаги имате избор на действие. Вашето решение ще зависи от синтезирането на знания от много източници. Например, ако вие и вашето дете сте приближени от зло куче по време на разходка в природата, може да почувствате страх, а с него и желание да избягате, но вие решавате да останете и да се справите с кучето, за да защитите детето си. В този случай вашите ценности ("имам задължение да защитя детето си") диктуват, че "не трябва да се поддавате" на страха си.

Емоциите, когато се разглеждат като част от спектъра на наличните източници на информация, приличат малко на метеорологичния доклад. Те са важни за опознаването, обмислянето и разбирането на случващото се, но те не са задължителният, не са най-важният фактор, който да диктува какво да предприемете или как да се справите. Когато времето е лошо (което не ви харесва), това не означава, че трябва да го отречете, да фокусирате цялото си внимание върху него или да отмените плановете си заради него. Това, което трябва да направите, е да приемете, че времето е лошо и да коригирате плановете си. Ако целта ви днес е да изведете на разходка дъщеря си в 4 часа, но внезапно завали сняг, а вие не харесвате снега, не трябва да отменяте плановете си, а просто да сложите шапка и шал, и да бъдете внимателни в придвижването си, нали?

Прочетете още:

  • Емоциите не са факти

Като човешко същество вие ще имате възможността да се сблъскате с всички емоции, както и с всички видове метеорологични условия. Приемайки емоционалния си живот, вие утвърждавате всичко онова, което ви прави човек. Ето защо емоционалното приемане е далеч по-добра стратегия, отколкото избягването.

Емоционалното приемане се отнася до готовността и способността да приемате и изживявате отрицателните емоции, да ги признавате и опознавате.

Приемането на отрицателните емоции предлага няколко предимства:

  • Първо, като приемате емоциите си, приемате истината за вашето положение (вали сняг). Това приемане означава, че не е нужно да хабите енергията си, като избутвате емоцията. Вместо това, след като потвърдите емоцията, изберете поведение, съобразено с вашите цели и ценности.
  • На второ място, приемайки емоцията, вие си давате възможност не само да я опознаете, но и да се научите да я управлявате и да я интегрирате в живота си. Избягването не ви дава това умение, защото не можете да се научите да правите нещо, което не познавате и не практикувате.
  • Трето, приемането на нещо в повечето случаи води до извода: "Не е толкова страшно". Това е истината за негативните емоции – те може да не са забавни, но няма да ни убият; да ги изпитваме, каквито са – досадно е, а понякога и трудно, но не и опасно, и значително по-малко страшно от сценариите, които ражда въображението ни.
  • Накрая, когато приемате отрицателната емоция, тя ще изгуби разрушителната си сила. Това може да е изненадващо и да звучи невъзможно, но ако помислите, ще успеете да видите логиката на този подход. В паниката си, плувците, хванати в капана на бурно море, започват да плуват срещу течението с цялата си сила. Скоро се изтощават до такава степен, че се предават и загиват. За да оцелее, плувецът трябва да направи обратното – да се отпусне и да се остави на течението да го понесе. В рамките само на няколкостотин метра, течението ще отслабне и плувецът отново ще може да се придвижи към брега.

Същото е и с мощната емоция: плуването срещу нея е безполезно и вероятно опасно; но ако приемете емоцията, тя ще продължи своя курс, като същевременно ще ви позволи да я опознаете и да я управлявате.

Източник:

psychologytoday.com

Още по темата:
  • 5 упражнения за подобряване на вашата емоционална интелигентност 5 упражнения за подобряване на вашата емоционална интелигентност
  • Смесените чувства са признак на емоционална сложност Смесените чувства са признак на емоционална сложност
  • Няколко странни емоции и техните научни обяснения Няколко странни емоции и техните научни обяснения
  • Практически примери за силно развита емоционална интелигентност Практически примери за силно развита емоционална интелигентност
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА
17.90лв.

КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
15.95лв.

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС

ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН
14.95лв.

ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН

СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС
5.95лв.

СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС

КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС
9.95лв.

КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС

ТОКСИЧНИТЕ ЕМОЦИИ - БЕРНАРДО СТАМАТЕАС - ХЕРМЕС
19.95лв.

ТОКСИЧНИТЕ ЕМОЦИИ - БЕРНАРДО СТАМАТЕАС - ХЕРМЕС

Нов

Коментари към Емоционално приемане: Защо да се чувстваме зле е добре за нас

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Емоционално приемане: Защо да се чувстваме зле е добре за нас
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 00:25
    Коментирайте "Емоционално приемане: Защо да се чувстваме зле е добре за нас"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Практически примери за силно развита емоционална интелигентност
  • Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
  • Асоциативни корови зони
  • Катарзис – дефиниция, приложения и ползи от емоционалното разтоварване
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • 5 компонента на емоционалната интелигентност
  • Даниъл Голман и неговата теория за емоционалната интелигентност
  • Какво стои зад гнева и как да се освободим от него
  • Какаово дърво
  • Някои хора лекуват душевни рани, без това да им е професия. Вие от тях ли сте?
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 44 дни, 9 часа и 56 мин.

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 110 дни, 8 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 12 часа и 29 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 3 часа и 30 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 часа и 41 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 3 часа и 48 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival