Интимните партньори се справят по-добре в съвместни креативни занимания
Интимните партньори постигат по-добри резултати при изпълнение на креативни дейности заедно, отколкото случайно сформирани екипи. До този извод са стигнали изследователи от университета „Shaanxi Normal“ в град Сиан, Китай. Заключенията им са публикувани в списание „Springer Link's Current Psychology“.
Хайюн Дуан, член на колектива, уточнява, че в началото на изследването им усилията са били фокусирани върху креативността на отделния човек и много по-малко върху постиженията на групи от хора. Според него по този начин са допуснали сериозен пропуск, защото междуличностното общуване играе голяма роля при съвместни дейности, изискващи въображение и находчивост.
След раждането си, всеки човек изгражда различни форми на социално взаимодействие – с родители, детегледачи, учители, връстници и накрая интимни партньори. Романтичните отношения заемат съществена част в живота на всеки зрял индивид и затова не е случайно, че много хора на изкуството се вдъхновяват от тях, а психолозите се задълбочават в изследване на тяхното значение при постигането на добри резултати.
В миналото психолози успяват да съберат доказателства, че влюбените се справят по-добре при извършване на креативни занимания. Въпреки това повечето учени провеждат индивидуални проучвания върху хора с или без интимен партньор, вместо да анализират съвместната работа между двама любовни партньори.
Двойките мислят на една честота, защото решават общи проблеми в ежедневието си
В реалния живот двойките често застават рамо до рамо в определени начинания и при сблъсък с даден проблем. Дуан и колегите му решават да се съсредоточат именно върху начина, по който влюбените си взаимодействат, за да постигнат по-добри резултати от отделните участници или случайно сформираните екипи между познати, които обаче нямат интимни отношения помежду си.
Експертът разказва: „Вдъхновихме се от наскоро проведени изследвания върху механизмите на работа на мозъка, когато двама души извършват определена дейност съвместно. Резултатите от тях показват, че колкото по-лесно се интегрират идеите на двойката, толкова по-добри са резултатите. Интимните партньори имат повече възможности и предимства, докато си помагат. „В такъв случай“, се пита Дуан, „дали не се оказва, че съвместните усилия на двама влюбени са по-ефективни от тези на отделния човек или група от хора?“
Екипът смята, че при взаимодействието помежду им сътрудничеството между романтичните партньори поощрява много повече тяхната креативност.
Не е за подценяване и фактът, че в ежедневието двойките извършват не една дейност заедно, което допълнително улеснява комуникацията им.
Експериментът
Учените провеждат експеримент, в който двойки и непознати хора извършват съвместни креативни дейности.
Участниците са разделени в две групи: в едната екипите са от хора, които не се познават, а в другата – хетеросексуални двойки. Всяка от тях има обща задача – решаване на хипотетичен проблем, представен реалистично. По-рано други учени също са поставяли такъв тип задача пред участниците и начинът на решаването й е разкривал ясно до каква степен отношенията между тях влияят върху резултатите.
Друга причина, поради която Дуан и колегите му избират подобен подход е, че любовните двойки е много вероятно да се сблъскват в реалния живот със същите казуси. Примерна ситуация, която трябва да разрешат заедно е, когато имат уговорка да отидат на концерт, но в последния момент разбират, че са забравили билетите у дома. Тъй като разиграните сценарии са заимствани от истинския живот, крайните резултати са много по-надеждни и обективни.
Хиперсканиране на мозъка на базата на функционална инфрачервена спектроскопия
По време на задачата мозъчната дейност на участниците се записва с помощта на техника, наречена хиперсканиране на базата на функционална инфрачервена спектроскопия. Тя позволява да се отчетат промените в активността на мозъчната кора, докато те извършват определена дейност.
Дуан допълва, че на практика решаването на даден казус не може да се постигне без предприемане на действия. Обикновено се налага обсъждане очи в очи в спокойна и уютна обстановка. Това превръща спектроскопията в идеалното средство за изучаване на невронните връзки при взаимодействието между хората.
Хиперсканирането на мозъка показва на учените каква е зависимостта между сигналите, които си подават двама партньори, изчислявайки степента на синхронизация. Под синхронизация се има предвид доколко те са готови и полагат приблизително еднакво големи усилия за завършването на задачата. А готовността се измерва според различията и сходствата в активността на мозъка на всеки от тях.
По-добра синхронизация на сигналите в мозъка при интимните партньори
По-ранни изследвания откриват пряка връзка между добрата синхронизация на сигналите в мозъка на екипните играчи и ефективната им съвместна работа. Учените наблюдават, че префронталният лоб и местата, където се свързват темпоралният и теменният имат ключова роля при осъществяването на социални връзки и груповата креативност. По време на своя експеримент Дуан и останалите специалисти разглеждат дейността на фронталния лоб и местата в дясната половина, където се свързват темпоралният и теменният.
Китайска поговорка гласи, че връзката между двама влюбени е уникална и еднакво силна, без значение колко далече са те един от друг. Спектроскопията на всяка двойка е много подходящ метод да се направи количествено измерване на любовта между тях.
Изследване на екипната работа при различните типове взаимоотношения
Трудът на Дуан и екипа му разкрива наистина интересни резултати. Основният е, че интимните партньори се справят много по-ефективно при поставяне на обща задача, която изисква находчивост и разчупено мислене. Откритието им може да постави началото на поредица от други проучвания, които да са фокусирани върху различните видове взаимоотношения: родител-дете, приятели и т.н.
Експертът споделя, че в Източна Азия напоследък се налага начин на живот, лишен от силни емоции и желания, защото ежедневието и напрежението принуждават хората да се затворят повече в себе си. Той вярва, че изследването може да реши проблема като разкрие една чудесна алтернатива за по-лесно адаптиране в живота и подобряване на собствената находчивост – романтичната връзка.
Учените не забелязват различия в начина на решаване на общата задача при мъжете и жените. Приносът и на единия, и на другия е приблизително еднакъв.
Тепърва предстои да се изучава ролята на сътрудничеството между двама души по време на изпълнение на поставена задача. Междувременно Дуан и колегите му възнамеряват да проведат още експерименти, с които да демонстрират динамиката на груповата креативност. Те проявяват интерес към когнитивно-невронните механизми, които лежат в основата на ефективността, и как различният вид взаимоотношения (родител-дете, приятели и т.н.) влияят върху тях, тоест дали ги подтикват към екипна работа или конкуренция. Специалистите ще направят сравнителен анализ на ефективността в работата на екипи от двама или повече души, както и как би й се отразил натиск от външен фактор.
medicalxpress.com/ Shaanxi Normal University, "Current Psychology"
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
У ДОМА ПРИ БОГА /ТОМ 3/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС
ГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН КОМПЛЕКТ ЗА НАНИЗВАНЕ НА ШНУРОВЕ - ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ 13782
ВСЕКИ МОЖЕ ДА ИМА УСПЕШНА ВРЪЗКА - ЩЕФАНИ ЩАЛ - ХЕРМЕС
НАРЪЧНИК ЗА ДВОЙКИ - ДЕМИАН БУКАЙ - ХЕРМЕС
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН КОМПЛЕКТ ЗА НАНИЗВАНЕ НА ШНУРОВЕ - ФЕРМА 13781
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
- Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Продължителността на човешкия живот зависи от размера на стъпалата
- Ето защо жените понякога напускат мъжете, които обичат
- Връзката с нарцистичен партньор – бягай или ще изгориш
- Двата въпроса, които могат да спасят връзката ви
- Четири невербални улики, че връзката ви е към края си
- Най-силното оръжие за манипулация в токсичните връзки
- 4 стъпки да се справим с ревността си
Коментари към Интимните партньори се справят по-добре в съвместни креативни занимания