Как да прекъснете низходящата емоционална спирала
Вероятно няма човек, който да не е изпадал в трудни ситуации, които малко или много оказват влияние върху емоционалното състояние. Когато са единични, справянето с тях не е трудна задача, но прекъсването на спирала от негативни емоции може да се окаже нелеко начинание.
Когато се провалим за четвърти, пети или дори десети път, след като сме си обещали, че ще се справим по-добре следващия път, може да ни е трудно да опитаме отново. В такива моменти неуспехът върви ръка за ръка с въпроси като:
- „Такъв ли ще бъде животът ми завинаги?“
- „Ами ако никога не се променя и остана сам?“
- „Саботирам ли собственото си щастие?“
Подобни въпроси изграждат представа, в която няма място за грешки, които са неизменна част от себеизрастването. В такива случаи дори е възможен самосаботаж.
Какъв тогава е правилният начин да гледате на неизбежните разочарования в живота, за да не се вкарате в низходяща спирала? Ето три техники, които да прилагате, когато животът ви излезе извън контрол вследствие на провал или неуспех.
1. Изберете самосъстраданието пред самокритиката
Понякога несъзнателно си поставяме невъзможни стандарти, които не успяваме да достигнем, и в резултат на това изпитваме непреодолим срам, което може да ни подтикне към поставяне на още по-високи стандарти следващия път.
Най-ефективният начин да се прекъсне този цикъл е да се премахнат срамът и самонаказанието чрез самосъстрадание – тоест човек да подходи към себе си със същото разбиране, с каквото би се отнесъл към други хора в същата ситуация.
Според проучване, публикувано в Personality and Social Psychology Bulletin, човек е състрадателен към себе си, когато:
- Забелязва болката, която изпитва.
- Осъзнава, че дистресът е част от това да бъдеш човек.
- Подхожда с разбиране и доброта към себе си.
Самосъстраданието не само може да окаже положително въздействие върху вашето благосъстояние и физическо здраве, но също така е възможно да промени живота ви, разчупвайки моделите, в които сте заседнали.
>>> Самосъстраданието и как то ви помага да преодолявате трудни периоди в живота си
2. Научете как да натиснете бутона за пауза
Идеята да се изправите пред негативните последици от вашите действия може да ви подтикне към спирала на избягване. Затваряйки си очите за последствията, ще загубите ценно време, което бихте могли да използвате за отстраняване на проблема.
Подобно действие води до компрометиран житейски опит – човек се самоосъжда, реагира прекалено на чувството на претоварване и развива неадаптивни механизми за справяне.
Проучванията показват, че осъзнатостта може да помогне за справяне с такива проблеми, както и за преоткриване на психологическия център на всеки човек.
Практики като медитация, определени видове терапия (диалектическа поведенческа терапия) и обективното наблюдение на вашите мисли и чувства може да ви помогне да развиете това, което изследователите наричат осъзната личност. Казано по-просто, осъзнатостта може да ви помогне да развържете възлите, които сте носили през целия си живот.
Следващият път, когато се почувствате изкушени да излезете извън релсите, помислете за дългосрочните последствия, които действията ви могат да имат и оставете чувствата си да ви завладеят и отстъпят, преди да вземете прибързани решения.
3. Начертайте своята перспектива
Мисълта, че един ден ще престанете да съществувате, е в известен смисъл тъжна, но също така може да вдъхнови промяна и растеж, ако измените малко перспективата си.
Вместо да мислите кога, как и защо ще умрете, помислете как искате да бъдете запомнени и какво наследство искате да оставите след себе си. Не е нужно да е възвишено, просто трябва да е истинско.
Скорошно проучване, публикувано в Journal of Research in Personality, разкрива, че голяма част от хората, които са попитани как искат да бъдат запомнени, разказват истории, които ги представят в добра светлина.
Приемането на факта, че смъртта е неизбежна, може да ви помогне да станете най-добрата версия на себе си. Може също така да ви напомни за определени части от вас, които вероятно са недооценени.
How to Break a Downward Emotional Spiral: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/social-instincts/202210/how-break-downward-emotional-spiral
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС
КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС
КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА
КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Катарзис – дефиниция, приложения и ползи от емоционалното разтоварване
- Асоциативни корови зони
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
- Поведение
- Какаово дърво
- Как да регулираме емоциите си – 3 практични съвета
- Висши функции на нервната система
- 11 стъпки за изразяване на емоциите
- Петте основни вида страх, които всички ние изпитваме
Коментари към Как да прекъснете низходящата емоционална спирала