Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Схема на социална изолация – как да я разпознаете и деактивирате

Схема на социална изолация – как да я разпознаете и деактивирате

от 30 сеп 2022г., обновено на 05 окт 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Схема на социална изолация – как да я разпознаете и деактивирате - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Някои хора са израснали с твърдото убеждение, че не са на подходящото място. Сякаш да бъдат себе си е проблем. Години по-късно те са се научили да избягват околните, защото намират отношенията с тях за лицемерни и изтощителни. Могат да се отпуснат само когато са сами.

Причини за съзнателна социална изолация

Усещането, че не се вписват никъде и проблемът е в самите тях, може да е резултат от два типа преживявания в детството:

  • Родителите са им внушавали, че не са достатъчно добри или не толкова добри колкото братчето/ сестричето или пък, че не отговарят на техните очаквания. Не е задължително да го изричат с думи, а да го заявяват с поведението, отношението и тона си по време на разговори. Езикът на тялото им разкрива тяхното разочарование от детето.
  • Когато тръгнат на училище, тези хора обикновено са жертва на тормоз от страна на съучениците си. Отношението към тях е грубо и унизително. Изключват ги от социалния кръг, заплашват ги, като причините могат да бъдат различни. Същото се случва и в социалните мрежи. Етикетите, които им се лепят, са безброй. Различен. Тромав. Глупав. Зубър. Странна птица. Загубеняк. Бедняк. Смотаняк. Женчо. Част от упреците може да са свързани със стила им на обличане, с произхода им или пък със сексуалната им ориентация. Възможно е да бъдат подигравани заради своята националност дори. Или заради формата на тялото. За съжаление, наборът от класификации е огромен. Всички те имат за цел да отхвърлят и да изтласкат някого извън групата. Склонността на децата да заплашват отразява наложените в обществото стереотипи и засилващата се роля на насилието в личните отношения.

>>> Когнитивните схеми и ролята им в психологията

жена, седнала на кей, прегърнала колене

Ако и вие сте попадали в ситуациите, описани по-горе, вероятно също сте активирали схема на социална изолация в живота си. Останали сте с чувството, че сте парченце пъзел, което не пасва на общата картина. А е възможно и да не искате да паснете там. Затова се отдръпвате от света. По този начин бягате от стреса, но и потъвате още повече в самотата си. Зоната ви на комфорт се превръща в затвор. Нужно ли е да продължавате да живеете така?

6 признака за активирана схема на социална изолация

За активирана схема на социална изолация може да се говори, ако:

  • Общуването с хора и ангажиментите към тях ви изтощават. Мероприятията и събитията, на които ходите, изцеждат силите ви, дори когато сте в компанията на приятели. За вас е наистина непосилно да бъдете с други хора и да се държите по „правилния“ начин.
  • Вярвате, че трябва да прикривате истинската си същност.
  • Дълбоко в себе си смятате, че, ако околните видят истинското ви лице, ще ви отхвърлят.
  • Сравнявате се с другите и ги намирате за по-добри от вас.
  • Измъчва ви много критичен вътрешен глас.
  • Внушавате си, че предпочитате уединението, но истината е, че често се чувствате самотни и изоставени.

Как можете да деактивирате схемата на социална изолация?

Също като личностното израстване и промяна, процесът по деактивация ще отнеме време. Той е поетапен и следва определена последователност. Заредете се с търпение и бъдете готови да положите наистина сериозни усилия. Помнете, че всяка малка крачка, която правите, ви отдалечава от зоната ви на комфорт.

  • Анализирайте миналото. Опитайте се да си спомните какво ви се е случвало през годините, особено в детството. Потърсете източници и причини, които може би са ви карали да се чувствате системно отхвърлени или са ви навявали мисълта, че „нещо с вас не е както трябва“. Как се отнасяха с вас родителите ви? Играли ли сте роля на изкупителна жертва в семейството? Заплашвали ли са ви често в училище?
  • Променете гледната си точка. Опитайте да погледнете на живота си обективно, сякаш сте просто страничен наблюдател. Можете да си представите, че това е животът на ваш приятел или пък, че става въпрос за герой от книга. Задайте си въпроса дали отношението към главния герой (който не сте вие) е справедливо. Ако не е, направете списък с всички моменти, случки или постъпки, които го доказват.
  • Направете равносметка. Проведете напълно откровен разговор със самите себе си. Ако има качества, които смятате, че ви пречат да общувате и да живеете пълноценно, опитайте да ги промените. Не забравяйте обаче, че е напълно възможно да са се отнасяли към вас несправедливо, без да имате вина.
  • Погледнете трезво на случващото се. Запитайте се: „Ами ако проблемът не е в мен?“ Може би хората, с които прекарвате времето си не са ваши съюзници, доброжелатели или приятели.
  • Отвърнете на вътрешния си критичен глас с позитивизъм. Повтаряйте си, че сте способни, можещи и имате своето място под слънцето.

три млади жени се смеят

  • Предприемете действия. Ако вярвате, че можете да се промените в положителна посока, потърсете съмишленици, които имат същите цели и биха ви подкрепили по пътя ви. Ако грубото отношение към вас е било резултат от невежество или омраза, намерете хора, които ви разбират и уважават. Не се срамувайте да поискате помощ. Има групи в социалните мрежи, които знаят през какво преминавате и ще ви дадат съвети и кураж.
  • Упражнявайте се. Ако вече работите по повишаване на самооценката си, започнете да се сближавате с хората, които харесвате. Направете го внимателно и постепенно. Отидете на едно събитие, след това на второ… Възможно е някои сбирки да ви натоварват повече от други, но не се отказвайте. Продължавайте, стъпка по стъпка.

>>> Схема на изоставяне – какво представлява и защо ви вреди

Веднъж преборили вътрешното си убеждение, че хората няма да ви харесат, ще можете да докажете на самите себе си, че сте важни и невинаги другите ви превъзхождат.

Най-голямото предизвикателство при деактивиране на схемата на социална изолация е добре развитото умение да се изолирате от света и желанието да бъдете сами. Може би, до известна степен, всеки от нас трябва да приеме факта, че взаимоотношенията с околните са сложни. И да помисли какво е готов да инвестира и дали ще получи онова, което очаква в замяна – приятелство, подкрепа и любов. 

Източник:

6 Signs of Social Isolation Schema: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/flipping-out/202209/6-signs-social-isolation-schema

Още по темата:
  • Проблемно поведение при възрастните хора – самоналожена изолация и липса на хигиенни навици Проблемно поведение при възрастните хора – самоналожена изолация и липса на хигиенни навици
  • Изолация по време на пандемия – нов вид самота Изолация по време на пандемия – нов вид самота
  • Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството
  • 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
5.0/5 1 оценка

Коментари към Схема на социална изолация – как да я разпознаете и деактивирате

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Схема на социална изолация – как да я разпознаете и деактивирате
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 23:37
    Коментирайте "Схема на социална изолация – как да я разпознаете и деактивирате"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството
  • 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
  • Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията
  • Причини, признаци и последици от емоционалната травма
  • Манталитет на жертва – същност, причини и начини за справяне
  • Травмата от предателството на партньора – защо боли толкова и как да я излекуваме
  • Социална изолация
  • Същност и последици от комплексната релационна травма
  • Знаците, издаващи емоционалния шок
  • Как можете да излекувате "вътрешното си дете" след преживяна травма в ранна възраст
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

SANITAS - Нова Здравна Социална мрежа

преди 1076 дни, 17 часа и 33 мин.

Има ли смисъл от вътрешна изолация?

преди 2854 дни, 14 часа и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 11 часа и 41 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 2 часа и 41 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 2 часа и 53 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 3 часа
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Има ли връзка между влошеното орално здраве и социалната адаптация Има ли връзка между влошеното орално здраве и социалната адаптация

Има ли връзка между влошеното орално здраве и социалната адаптация

от 07 юни 2024г. Прочети повече
Самотата е глобален проблем пред общественото здраве Самотата е глобален проблем пред общественото здраве

Самотата е глобален проблем пред общественото здраве

от 17 ное 2023г. Прочети повече
Z60.4 Социална изолация и остракизъм Z60.4 Социална изолация и остракизъм

Z60.4 Социална изолация и остракизъм

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival