Дисфункционални начини на мислене: автоматични мисли
Нашите мисли — всичките 70 000-100 000 на ден - непрекъснато ни помагат да интерпретираме света около нас, описвайки какво се случва, в опита да го разберем, като интерпретираме събития, гледки, звуци, миризми, чувства.
Без дори да го осъзнаваме, ние тълкуваме и даваме собствено значение на всичко, което се случва наоколо. Можем да решим, че нещо е приятно или неприятно, добро или лошо, опасно или безопасно. |
Мислите са просто електрохимични импулси в нашия мозък. Мислите НЕ са фактически изложения.
Още първи век Епиктет е казал: "Хората не са разтревожени от нещата, а от гледната си точка за тях".
Когнитивно-поведенческата терапия (КПТ) твърди, че не събитието причинява емоцията (и нашата поведенческа реакция), а значението, което даваме на това събитие — или онова, което мислим за това събитие. |
Поради нашите предишни преживявания, нашето възпитание, нашата култура, религиозни убеждения и семейни ценности, ние можем да правим различни интерпретации и оценки на ситуациите от тези, които би правил някой друг. Тези интерпретации и значения, които даваме на събития и ситуации, водят до физически и емоционални усещания.
Нещо се случва или ние забелязваме нещо, което предизвиква дадена мисъл. Определен тип мисли са склонни да водят до определени емоции.
Определени видове мисли водят до различни емоции
Мисли от типа: Нещо лошо ще се случи и няма да успея да се справя, ще ни накара да се чувстваме тревожни и да се опитаме да избягваме този вид ситуации.
Мисли от типа: Смятам, че ме третират несправедливо, ще ни накарат да се разгневим и ще реагираме, атакувайки, викайки или нанасяйки удар по някакъв начин.
Отрицателните или мрачни мисли ще доведат до депресия, ето защо ще се отдръпваме, изолираме и ще вършим по-малко.
Автоматични мисли
Могат да бъдат под формата на думи, картина, спомен, физическо усещане, въображаем звук, базирания на нашата интуиция или усещане, че просто го знаем.
Правдоподобност. Ние сме склонни автоматично да вярваме в мислите си, обикновено, без да поспрем и да поставим под съмнение тяхната валидност. Когато друг шофьор ви засече на пътя, може би ще отсъдите, че той е егоистичен и безразсъден кретен, но всъщност той може да кара жена си в болница, защото всеки момент ще роди. Мислите не са задължително верни, точни или полезни. Запитайте се: Това факт или мнение е?
Те са автоматични. Просто се случват, изкачат в главата ни и често не ги забелязваме.
Нашите мисли са наши. Те могат да бъдат доста специфични за нас, може би заради нашия настоящ или минал опит, знание, ценности и култура, или просто без никаква основателна причина. Някои мисли са неподходящи, което може да ги направи да изглеждат още по-обезпокоителни, защото добавяме някакво значение за това защо ги имаме (трябва да съм лош човек!).
Фиксирани и упорити. Нашите мисли се повтарят отново и отново, а колкото повече се повтарят, толкова по-правдоподобни изглеждат — в такъв случай те построяват цяла верига от нови, свързани мисли, които ни карат да се чувстваме все по-зле. Те могат да бъдат тематични и да продължават за кратки периоди или (много често) години и десетилетия.
Използвайте техниката STOPP, за да се научите да забелязвате, да поставяте под въпрос и да решавате как да реагирате на тревожни мисли.
Не вярвайте на всичко, което мислите!
Редактор: Елиза Трайкова
Източник: pgetselfhelp.co.uk
Снимка: everydayrussianlanguage.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- 7 начина за справяне с чувството за вина
- 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
- Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия
- Мисловно предъвкване: Повторение на разговори в главата ми
- Сократовият метод за задаване на прости въпроси при лечение на депресия
- Когнитивните схеми и ролята им в психологията
- Седем от най-добрите книги за самопомощ и самоусъвършенстване
- Как да превръщате негативните мисли в положителни
- 11 стъпки за изразяване на емоциите
- Социално-когнитивната теория: как се учим от поведението на другите
Коментари към Дисфункционални начини на мислене: автоматични мисли