Как да разпознаете нарцисиста онлайн
Акценти
|
Първото ви впечатление от поведението на нарцисиста онлайн може да е за високомерен или егоцентричен човек. Селфитата обаче не са достатъчно красноречиви, за да обрисуват истинския му образ. Все пак хората непрекъснато споделят свои снимки в интернет пространството поради една или друга причина – повод, вълнуващ момент или пък положителна промяна във външния вид. Истинските нарцисисти не са онези, които обичат да се снимат, а онези, които често заплашват, тормозят или дебнат другите онлайн.
Поддържане на ред, контрол и засрамване на околните
Упражняването на строг контрол чрез засрамване е често срещан модел на поведение, особено сред жените нарцисисти. В ролята си на специалист по превенция на тормоза Шери Гордън разграничава истинския нарцисист от егоцентричния човек по следния начин:
„Тийнейджърите често биват наричани нарцистични именно заради безбройните селфита и показни публикации в Инстаграм и Twitter. Специалистите обаче уточняват, че има разлика между егоцентричния тийнейджър, който постоянно публикува информация в социалните мрежи, и истинския нарцисист. Нарцисизмът е много повече от преувеличено чувство за значимост. Освен егоцентризъм, нарцисистът проявява и силно изразена склонност към контролиране и сплашване на другите. За него е характерно, че не открива недостатъци или грешки в собственото си поведение, но винаги има в какво да обвини околните. Ето защо, когато тормози някого, той вярва, че жертвата всъщност си го е заслужила. Нарцисистът не поема отговорност за избора си да наранява.“
Друга характерна черта за него както в реалния живот, така и онлайн, е желанието да управлява и контролира хората. Той обича да се намесва и да следи чуждите публикации дори когато те са напълно безобидни. Засрамвайки авторите им, нарцисистът вярва, че е „поправил нещата“.
Жената нарцисист в интернет пространството се познава по непрестанните критики към други жени
Често срещано явление е например жена нарцисист да критикува, обижда, съди и засрамва други жени заради снимките, които публикуват в социалните мрежи, особено ако предизвикват в нея патологична ревност. Тя обаче никога няма да признае, че ревнува или завижда, а ще настоява, че публикациите са непристойни и неподходящи за широката аудитория например. Психически здравият човек, който умее да изпитва емпатия, не би се отклонил от пътя си, за да тормози непознати хора онлайн, особено ако тези хора не са опасни за никого. Нарцисистът е готов да атакува и сплашва, за да задуши ентусиазма на другия или просто oа провали деня на напълно невинен човек.
» Защо някои от нас винаги избират нарцисист за интимен партньор
Нарцисистът съди непознати хора за действията им
Нарцистичната личност не би се поколебала да контролира и съди напълно непознати хора за действията им, дори ще изпитва гордост от това. Мъжете нарцисисти също обичат да засрамват околните, най-вече жените, като обикновено това се изразява в мизогиния (женомразство) и остри нападки. Всяка жена, която е била жертва на онлайн тормоз или на сериозни заплахи заради дързостта си да изразява мнение или просто да общува в социалните платформи, знае как изглежда нарцистичният мъж.
Обратно на всеобщото схващане, не човекът, който публикува селфита, споделя добри новини или пише пост трябва да ни притеснява, а онзи, другият, който пише злобни и агресивни коментари с цел да унижи автора.
Киберзаплахи и тролване
Едва ли някой би се учудил, ако разбере, че нарцисистът е много добър в отправянето на заплахи и тролването в интернет пространството. Той изпитва садистично чувство на удоволствие, когато го прави. Публикува провокативни коментари, отправя тежки заплахи и може да бъде изключително груб в изказванията си. Нарцисистът е склонен да упражнява кибертормоз дълго време, за което би могъл дори да бъде осъден. Той е „професионален“ трол, чиято единствена цел е да всява страх в другите, особено ако те вече са част от някоя маргинализирана общност.
Мрачната четворка на личностните черти
Според изследванията хората, които изпитват удоволствие от анонимно присъствие онлайн, целящо да унижи и нарани други потребители, често притежават силно изразени черти на нарцисизъм, садизъм, психопатия и макиавелизъм – т. нар. мрачна четворка на личностните черти. Това означава, че ако познавате нарцисист или психопат в реалния живот, е много възможно той да следва същия модел на поведение и в социалните мрежи.
Изследване на Сест и Марч от 2017 г. разкрива, че троловете притежават когнитивна емпатия, за да преценяват кога могат да обидят някого, но не и афективна, за да проявят загриженост към чувствата на другия.
» Защо раздялата с нарцисист е толкова трудна
Любовни триъгълници, следене и прекрачване на граници
Нарцисистът не се задоволява само с тролване онлайн. Ако не получи достатъчно внимание, може да прибегне до тормоз и следене. Характерно за него е, че пише от различни профили, за да не бъде заподозрян, когато продължително време упражнява кибертормоз върху човек, който смята, че застрашава фалшивото му чувство за превъзходство. Той може да го следи в различни социални мрежи, да пише обидни коментари и да го заплашва. В някои случаи не би се поколебал дори да злепостави лице или пък да публикува невярна информация, за да урони престижа на компания или бранд.
Типично за нарцисиста е, че не приема „Не“ за отговор и не зачита граници. Според него е напълно нормално да прибегне до експлоатация, за да удовлетвори собствените си нужди. Не е изключено да изпраща десетки съобщения на някого и да настоява да получи отговор, въпреки че не го познава. Нарцисистът е убеден, че другите трябва да му отделят от своето време и енергия.
Домашно насилие и следене онлайн
Специалистите уточняват, че това поведение не е характерно само за непознати. Много от жертвите на нарцистични партньори са подложени на тормоз, следене и заплахи онлайн след раздяла, особено ако тя е инициирана именно от пострадалите.
Скорошно проучване сочи, че следенето онлайн е често срещано явление при голяма част от случаите на домашно насилие. Агресивният нарцисист създава различни профили, за да пише коментари, да заплашва и да следи вече бившия си партньор. Възможно е да публикува интимни снимки или твърде лична информация, да влиза без разрешение в неговия профил или да използва лъжи, за да го злепостави. Вместо да се спаси от своя агресор, жертвата всъщност продължава да понася атаките му, но под друга форма.
Чрез социалните медии психопатът лесно проследява своята жертва и се наслаждава на „лова“ си. Благодарение на съвременните технологии той може да разбере къде се намира в момента, да я подслушва и дори да инсталира приложения, с които разбира какво прави онлайн.
Нарцисистът провокира ревност чрез флиртове онлайн
Нарцисистът изпитва удоволствие от предизвикването на сблъсъци между хората. Той може да използва социалните медии, за да събуди ревност в своя постоянен партньор, като флиртува онлайн, харесва профили със сексуално съдържание или поддържа тайни връзки с непознати. Целта му е да провокира своя любим, като публикува провокативни постове и снимки, свързани с новия му партньор.
Както пише Робърт Грийн в своята книга The Art of Seduction, „нарцисистът се стреми да изгради образ на много ухажван и желан човек“. Според Грийн по този начин той внушава на партньора си, че е щастливец, че са заедно. Действията на нарцисиста са продиктувани от неговата потребност да получава внимание, по възможност от различни страни, за да се чувства важен и желан. Ако срещнете в онлайн пространството човек, който флиртува постоянно или пък харесва/ споделя съмнително съдържание, въпреки че има сериозна връзка, е много вероятно той да притежава нарцистични черти.
Джордж Саймън: „Манипулативният нарцисист е прикрит агресор“
Д-р Джордж Саймън пояснява: „Манипулативните нарцисисти са прикрити агресори. Те прилагат различни, на пръв поглед безобидни, тактики, за да очароват и обезоръжат другия, като единствената им цел е да го контролират и да извлекат полза от връзката си с него. Те си играят с чуждите чувства и това им носи наслада. Този тип хора не умеят да изпитват емпатия, не ги е грижа за околните и начина, по който те се чувстват. Единственото важно за тях е да упражняват контрол и да постигнат своето, защото това би подхранило и без това раздутото им его. За нарцисиста успешната манипулация е доказателство, че превъзхожда своята жертва.“
Запомнете, че нарцисистът може да се прояви не само в реалния живот, но и в социалните мрежи. Лесно ще го разпознаете по агресията спрямо невинни хора, която проявява чрез злобни коментари и заплахи, и по стремежа да упражнява контрол върху другите.
Can You Spot A Narcissist Online? 3 Surprising Behaviors Which Reveal Predators in Cyberspace: https://psychcentral.com/blog/recovering-narcissist/2019/10/can-you-spot-a-narcissist-online-3-surprising-behaviors-which-reveal-predators-in-cyberspace#1
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Какво представлява феноменът ghosting във взаимоотношенията
- Какво е макиавелизъм в психологията
- Какво е нарцистично личностово разстройство
- Връзката с нарцистичен партньор – бягай или ще изгориш
- 10 неща, от които нарцисистите се страхуват най-много
- Защо раздялата с нарцисист е толкова трудна
- Нарцисист у дома – как да се справим
- Грандомания и рисковете, които крие тя
- Нарцистични майки: Как поведението им може да повлияе на дъщерите им в дългосрочен план
- Как да разпознаем нарцисиста – съветите на жена, преживяла тежък брак
Коментари към Как да разпознаете нарцисиста онлайн