Как да се справим с чувството, че не сме достатъчно добри

Всички в даден момент от живота си сме изпитвали чувството, че не сме достатъчно добри. Може би смятаме, че никога няма да издържим изпит, да намерим добър партньор или да се издигнем в работата. Важно е обаче да се справим с тези мисли, защото ако се фокусираме върху тях твърде дълго, могат да се превърнат в ограничаващи вярвания и да повлияят негативно на нашето самочувствие.
Ето пет въпроса, които можем да си зададем, когато не се чувстваме достатъчно добри.
1. Какви доказателства имаме, че не съм достатъчно добри?
Често нашите негативни мисли се основават на чувства, а не на доказателства. И когато отделим време да проучим фактите, осъзнаваме, че сме по-способни, отколкото сме си мислили.
Възможно е обаче да страдаме и от „синдром на самозванеца“ – психологически феномен, който ни кара да се съмняване в собствените си постижения. Хората с този синдром вярват, че успехът им се дължи на късмет или други външни фактори, а не на собствените им способности. Затова трябва да си напомняме, че сме работили усилено, за да стигнем там, където сме в живота.
>>> 9 издайнически признака за наличието на синдрома на самозванеца
2. Сравняваме ли се с другите несправедливо?
Понякога се чувстваме сякаш не сме достатъчно добри, защото се сравняваме с други, които се намират в различни жизнени ситуации. Може също така да сравняваме собствените си слабости със силните страни на друг човек. Важно е обаче да запомним, че всеки има свое собствено уникално пътуване.
3. Какви са нашите силни страни и постижения?
Фокусирането върху нашите силни страни и постижения може да ни помогне да се почувстваме по-уверени и способни. В моментите, в които се чувстваме несигурни, е хубаво да отделим малко време, за да изброим постиженията и положителните си качества.
4. Какво е най-лошото, което може да се случи, ако не сме перфектни?
Често оказваме голям натиск върху себе си с цел да бъдем перфектни, но това може да е нереалистично и безполезно. Тези усилия понякога се дължат на ателофобия – страх от несъвършенство.
В такива случаи може да е полезно да се запитаме какъв е най-лошият сценарий, ако не сме перфектни, и вероятно ще открием, че нещата не са такива, каквито сме си ги представяли. Всъщност чрез грешките се учим и развиваме.
5. Какво можем да направим, за да подобрим емоционалното си състояние?
Нека да помислим за нещата, които можем да направим, за да подобрим настроението си и чувството за самоуважение. Списъкът може да включва:
- почивка;
- грижа за себе си;
- разговор с приятел или терапевт;
- неща, които носят радост.
Какви са ползите от вярата в себе си?
Вярата в нашите способности може да ни помогне да водим по-пълноценен и удовлетворяващ живот.
По-голяма устойчивост
Проучване, включващо 1015 ученици от средно училище, установява, че самочувствието положително предсказва устойчивостта. Авторите на изследването отбелязват, че устойчивостта може да се разглежда като личностна черта, която може да ни помогне да се адаптираме към негативните стресови фактори.
Когато вярваме в себе си, ние сме по-уверени във възможностите си и способността си да преодоляваме предизвикателствата. Това може да ни помогне да се възстановим от неуспехите и провалите и да ни позволи да останем мотивирани.
>>> Можете да се справите с всяка трудност в живота, ако развиете своята устойчивост
Подобрено психично здраве
Вярата в себе си може да помогне за намаляване на безпокойството и стреса, подобряване на настроението и повишаване на чувството за благополучие. И обратното – ниското самочувствие е свързано с тревожност, депресия и мисли за самоубийство.
По-добро вземане на решения
Когато вярваме в себе си и способностите си, е по-вероятно да вземем решения, които са в съответствие с нашите ценности и цели. Ако сме уверени в себе си е по-малко вероятно да се съмняваме или да се повлияем от мнението на другите.
По-добри взаимоотношения
Хората, които вярват в себе си, създават здрави взаимоотношения и е по-малко вероятно да разчитат на другите за утвърждаване.
Анализ на 52 проучвания, включващи над 47 000 участници, открива, че положителните социални взаимоотношения могат да помогнат за повишаване на самочувствието, но също така установява значителен ефект в обратна посока. С други думи, вярата в нас самите може да подобри взаимоотношенията ни.
5 Ways to Deal With Feelings of Not Being Good Enough: https://psychcentral.com/health/not-good-enough
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УКРЕПЕТЕ САМОЧУВСТВИЕТО СИ - ЩЕФАНИ ЩАЛ - ХЕРМЕС
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- Лабораторно отгледано месо – възможен тласък в развитието на медицината
- Как да повишим ниското самочувствие
- 6 причини за ниско самочувствие
- Омраза към себе си – какви са причините за нея и как можете да я преборите
- Как да си помогнете, когато се чувствате неуверени
- 10 факта за самочувствието, които ще ви изненадат
- Правят ли пластичните операции по-щастлив и уверен човека
- Франсис Галтън: Ние сме това, което мислим, че сме
- На какво се дължи навикът да се самообвиняваме и самокритикуваме и как да се справим
- Нищо на този свят не притежава силата да ви сломи, освен ако вие сами не му дадете тази сила
Коментари към Как да се справим с чувството, че не сме достатъчно добри