Защо не обичаме да споделяме чувствата и проблемите си
Много голяма част от връзките и браковете се разпадат в резултат на силния стрес и напрежението между партньорите. Проблемът се крие най-вече в тяхното нежелание да споделят чувствата си, особено когато е възможно да предизвикат конфликт.
Когато не споделяме от какво имаме нужда, какви са проблемите ни и какво изпитваме, всичко се натрупва вътре в нас. Взаимоотношенията страдат най-много от липсата на добра комуникация. Постепенно любимият човек се превръща просто в познат, който виждаме всеки ден. С времето притъпяваме усещанията си и започваме да се отдалечаваме от истинската си същност.
Ако сме спокойни да изразим себе си пред партньора, се чувстваме защитени и щастливи, а животът ни придобива повече смисъл. |
Склонни сме да запазим само за себе си неприятните или трудни за разбиране емоции. От страх. Дълбок страх, че разголваме душата си и ставаме уязвими, след което може да бъдем обвинени или засрамени заради тази своя уязвимост. Затова, вместо да кажем онова, което трябва да кажем, ние скриваме болката, премълчаваме обидата, спестяваме проблема и продължаваме напред с целия товар на гърба и в сърцето си. За съжаление, крайният резултат от подобно поведение е натрупване на твърде много стрес, дистанциране и липса на смисъл и радост, които носи пълноценната връзка.
Няма нищо друго на света, което да ни плаши повече от това да споделим с партньор, приятел или роднина как се чувстваме.
Прочетете още:
Защо се страхуваме да споделяме?
1. „Нещата ще се влошат.“
Това е най-често използваният довод, когато някой не желае да сподели истинските си чувства с близък човек. Първоначално те наистина могат да предизвикат неприятности, но впоследствие само задълбочават връзката и създават по-силно усещане за интимност. Всеки път, когато ни изслушат или ние изслушаме другия, помежду ни се изгражда по-голямо доверие. И обратно, ако не изразяваме емоциите си, те се натрупват и в определен момент все пак се проявяват, но по негативен начин – чрез избухване, пасивно-агресивно поведение или избягване.
2. "Ще изглеждам сякаш постоянно имам нужда от нещо."
Много хора се въздържат да бъдат откровени, защото са убедени, че ще ги възприемат като вечно онеправдани. Има начин, по който можем да общуваме с другия, без да го натоварваме психически. Така например, ако кажем „Бих искала да споделя с теб как се чувствам и се надявам да обсъдим проблема.“, събеседникът ни ще се чувства по-спокоен, отколкото, ако се разкрещим или плачем. Много по-вероятно е да получим емоционален срив и той да потисне партньора ни, ако не разкриваме пред него терзанията си. Всичко, което пазим само за себе си, но ни тежи, рано или късно ще изплува на повърхността, но по толкова експресивен и необуздан начин, че близките ни ще са изненадани какво толкова се е случило.
3. „Ще причиня много стрес на другия.“
Има два възможни сценария: да споделим на любимия човек какво ни измъчва и как се чувстваме, макар че ще го разтревожим, или да премълчаваме до последно и накрая да се разделим с него, заради натрупани и неизказани истини. Ако не обсъждаме наболелите въпроси, свързани с връзката ни, напрежението ще ескалира, болката ще расте, а ние ще започнем да се отдалечаваме един от друг. Напълно нормално е понякога да причиняваме стрес в другия. Всъщност, това е начинът, по който отношенията се развиват и надграждат, а хората – израстват.
4. „Няма да ме разбере.“
Да изразим с думи потребностите си е по-важно за нас, отколкото за другия. Не можем да контролираме реакциите му, но ако бъдем внимателни и подходим с уважение, ще извлечем някои ползи за самите себе си. Когато имаме смелостта да заявим от какво се нуждаем, ние се опознаваме по-добре и се ценим повече. Разкриването на истинските ни емоции дава възможност да видим как човекът до нас би се справил в сложна ситуация и доколко можем да разчитаме на него, ако връзката ни се задълбочи.
5. „Не е нормално да се чувствам така.“
Тази мисъл ни тревожи много често. Когато дойде моментът да разкрием какво изпитваме, ние започваме да се съмняваме в себе си и в своите чувства: „Може би не съм прав.“ или „Така виждам аз нещата, но това не означава, че и другите ги виждат по същия начин. Сигурно аз греша.“ Подобни мисли могат да се окажат спирачка за нас. Те убиват увереността ни. Смисълът в това да споделим емоциите си с другия човек не е да изтъкваме доводи, да доказваме, че сме прави и да водим спорове, а да бъдем откровени и да чуем какво ще ни каже той. Възможно е по време на разговора наистина да сменим перспективата и да се почувстваме по-добре. Но онова, което истински сближава двама души не е да убедим другия в правотата си, а да покажем, че сме раними и всеки от нас да сподели своята гледна точка.
Why People Don’t Talk About What They Need to Talk About: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/having-sex-wanting-intimacy/202202/why-people-don-t-talk-about-what-they-need-talk-about
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАЛКИЯТ АНТИКВАРЕН МАГАЗИН ПОД АЙФЕЛОВАТА КУЛА - РЕБЕКА РЕЙЗИН - СИЕЛА
НАРЪЧНИК ЗА ДВОЙКИ - ДЕМИАН БУКАЙ - ХЕРМЕС
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН КОМПЛЕКТ ЗА НАНИЗВАНЕ НА ШНУРОВЕ - ФЕРМА 13781
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН КОМПЛЕКТ ЗА НАНИЗВАНЕ НА ШНУРОВЕ - ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ 13782
ВСЕКИ МОЖЕ ДА ИМА УСПЕШНА ВРЪЗКА - ЩЕФАНИ ЩАЛ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
- Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Продължителността на човешкия живот зависи от размера на стъпалата
- Ето защо жените понякога напускат мъжете, които обичат
- Двата въпроса, които могат да спасят връзката ви
- Връзката с нарцистичен партньор – бягай или ще изгориш
- Четири невербални улики, че връзката ви е към края си
- Най-силното оръжие за манипулация в токсичните връзки
- Брене Браун: Само ако си позволим да бъдем уязвими, можем да бъдем истински щастливи
Коментари към Защо не обичаме да споделяме чувствата и проблемите си